10 tipov ako na opicu a ako jej predísť

10 tipov ako na opicu a ako jej predísť

 Pitie alkoholu má veľa výhod od pôžitku z chuti až po spoločenský rozmer, ale jednu obrovskú nevýhodu – opicu. Ten stav, keď sa ráno zobudíte a je vám tak zle, že chcete prestať existovať. Čo keby sme vám povedali, že vaše utrpenie sa dá zmenšiť, ba dokonca mu môžete predísť?

Tip č. 0

Nepite alkohol. Haha, preskočte na tip č. 1.

Pred začiatkom pitia

Tip č. 1 – Vitamíny

Častým mýtom je, že opicu spôsobuje len dehydratácia. Dôvodov je však viac a jedným z nich je, že alkohol zníži hladinu vitamínov B. Pred “záťahom” doprajte svojmu telu dávku vitamínu B, či už formou jedla alebo si dáte B-complex. Okrem toho telo ocení extra dávku antioxidantov, ktoré mu pomôžu rýchlejšie sa zotaviť. Môžete si ich doplniť vo forme výživových doplnkov alebo si dáte džús z granátového jablka, či acai.

Tip č. 2 – Radšej burger ako šalát

Opica nie je len o množstve, koľko vypijete, ale aj o tom, ako alkohol zmetabolizujete. Ak zjete alkohol na prázdny žalúdok, tak počas trávenia vytvorí väčšie množstvo acetaldehydu – jednu z hlavných príčin opice. S plným žalúdkom viete tento proces zminimalizovať. Zamerajte sa na sýte jedlá bohaté na tuky, uhľohydráty a bielkoviny. Alebo sa inšpirujte stredomorskou oblasťou a zjedzte jednu polievkovú lyžicu olivového oleja. Je pre vás myšlienka na čistý olej ťažko stráviteľná? Tak doplňte olivový olej kúskom chrumkavej bagety a nastrúhaným parmezánom. Mňam.

Tip č. 3 – Vyspali ste sa?

V dnešnej uponáhľanej dobe mnoho ľudí podceňuje význam kvalitného spánku. Ten vás síce pred opicou neochráni, ale keď ju už budete mať, tak vaše telo proti nej zabojuje efektívnejšie, ak bude fresh.

Počas pitia

Tip č. 4 – Hydratácia – level pro

Voda je dobrý kamarát, najlepšie čistá, bez zbytočného množstva cukrov a umelín. Ak však chcete posunúť hydratáciu na vyššiu úroveň, tak vyskúšajte kokosovú vodu alebo nápoj pre športovcov (napr. Gatorade). Okrem tekutín doplnia vášmu telu výživné látky a elektrolyty.

A ak potrebujete brzdiť, tak dajte prednosť ovocným šťavám pred sladenými sódami. Dôvod je rovnaký – hydratácia & vitamíny v jednom.

Tip č. 5 – Kvalita a bodka

Aj v prípade alkoholu platí kvalita nad kvantitou a oplatí sa dopriať si kvalitnejší alkohol. Pri jeho výrobe sa kladie vysoký dôraz nielen na kvalitu surovín, ale aj výrobný proces a minimum dochucovadiel a umelých prísad. Takisto nemixujte “farby” – nepreskakujte z bieleho alkoholu na tmavý a z vína na pivo. Nie nadarmo sa hovorí: Bier nach wein, trinkt nur schwein.

Tip č. 6 – Vytancujte to

Nemusíte byť finalista Let’s dance, stačí, keď sa poriadne vyskáčete. Rozprúdite tým krv, zabudnete si stále dolievať alkohol a keď dohrá vaša obľúbená pesnička, tak budete hľadať vodu a nie svoj drink.

Keď dopijete – a) pred spaním

Tip č. 7 – ibáč na dobrú noc

Ktorákoľvek z protizápalových tabletiek obsahujúcich ibuprofenum (napr. Nurofen a Ibalgin) priamo bojuje proti zápalu a podráždeniu spôsobenými alkoholom. Tabletku zapite pohárom vody a doprajte si čo najviac spánku. S vodou to tiež pred spaním nepreháňajte – ak ste počas večera pili málo vody, tak liter pred spaním vás nespasí, len sa budete častejšie budiť a chodiť na WC.

POZOR! Vyhnite sa liekom obsahujúcim paracetamol (acetaminofén) – ich užívanie spolu s alkoholom môže vážne poškodiť pečeň a obličky.

Keď dopijete – b) ráno “po”

Tip č. 8 – vajíčka na raňajky

Vajíčka sú bohaté na cysteín – bojovník proti “opicovým” toxínom spôsobujúcim bolesti hlavy. Jednoduchá praženica sa razom premení na vášho záchrancu.

Tip č. 9 – klin sa klinom NEvybíja

Vyrovnávak môžno poskytne chvíľkovú úľavu, ale nad opicou nezvíťazí. Len na chvíľu odsunie kruté okamihy triezvenia, ktorým sa nevyhnete.

Tip č. 10 – minerálka áno, čaj nie

Minerálka bohatá na minerály a stopové prvky je užitočný bojovník s opicou. Zo skúsenosti odporúčame Hanácku Kyselku. 🙂 Zato pozor na bylinkové čaje! Mnohé z nich majú na opicu spomaľujúci účinok a tak by ste mohli trpieť ešte dlhšie ako je nutné.

Máte aj vy tipy, ktoré vám zaručene fungujú na opicu? Podeľte sa o ne v komentári.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *