Mýty o alkohole – čomu vlastne veríme?

Mýty o alkohole – čomu vlastne veríme?

Alkohol je náš dobrý kamarát najmä cez víkendy, no hlavne vtedy, ak ho pijeme s mierou. Počas histórie ľudstva alkohol vždy priťahoval a aj odpudzoval ľudí, niektoré mocnosti sa ho snažili zakázať, no prežil tu s nami až dodnes. Aké o ňom kolujú mýty a čomu by sme nemali veriť?

1. mýtus: Po alkohole sa lepšie zaspí
Nie veru, alkohol práveže narúša prechod zaspávajúceho konzumenta alkoholu do takzvanej REM fázy, ktorá sa vyznačuje rýchlymi pohybmi očí, nízkoúrovňovou svalovou aktivitou a nízkoprúdovým EEG. Po konzumácii alkoholu sa teda nevyspíme lepšie, niektorí len jednoducho „odpadnú“ po nadmernej konzumácii.

via GIPHY

2. mýtus: Alkohol v zime zahrieva
Takto vám povieme: to, že sa budete cítiť rozohriaty, je po alkohole spôsobené roztiahnutím ciev. Omnoho ľahšie tak potom prechladnete, alebo nedajbože dostanete zápal pľúc. Čo nás dostáva k ďalšiemu mýtu…

via GIPHY

3. mýtus: Alkohol pomáha na imunitu
Nie, ak si každé ráno kopnete frťana, nebudete celú sezónu bez chrípky: v skutočnosti alkohol imunitu oslabuje. Keď si pripočítame k tomu, že nám roztiahne cievy a neuvedomíme si tak skoro chlad, riziko choroby je stále väčšie a väčšie.

via GIPHY

4. mýtus: Pohár vody pred spaním ma zachráni pred opicou
No, lepšie ako nič, ale nárazové pitie veľkého množstva vody vám s dehydratáciou nepomôže. Navyše aj neprimerane zaťaží vaše obličky a pečeň. Skúste preto nabudúce každý alkoholický drink zapiť dvoma pohármi minerálky a uvidíte, ako sa budete ráno cítiť skvele.

via GIPHY

5. mýtus: Studená sprcha pomôže vytriezvieť
Nič vám nepomôže odbúrať z tela alkohol tak efektívne, ako čas. Ani káva, ani sprcha a ani prechádzka po čerstvom vzduchu nespravia zázraky s vašou hladinou alkoholu. Treba jednoducho iba počkať, kým sa vaše telo s touto látkou vysporiada samé.

via GIPHY

6. mýtus: Staršie vína sú lepšie
Lepšie pre koho? Pre vašu peňaženku častokrát nie. To, čo chutí vám, je predsa čisto subjektívna záležitosť a na chuť vína vplýva okrem ročníka aj odroda, cukornatosť, spôsob skladovania… Často siahame po starších ročníkoch vína, keď chceme zapôsobiť, no nie vždy sa chuťovo trafíme do vkusu osoby, ktorú sme chceli ohúriť. Všeobecné pravidlo na staršie vína jednoducho neplatí.

via GIPHY

7. mýtus: Z piva rastie brucho
Z piva ani tak nie, ako skôr z tých klobások, slaniniek, rebierok, čipsov a iných dobrôt, ktoré si často k pivu doprajeme. Hoci pivo samo o sebe má dosť kalórii (a najmä čierne), pokiaľ to s ním nepreženieme, nemusíme sa báť zaobalenia sa v pásovej oblasti.
Snáď sme vás mnohých potešili aj navnadili na rôzne alkoholické nápoje, ktoré si môžete teraz vychutnať už s tými správnymi informáciami!

via GIPHY

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *