Slovenské Vinice – značka kvality

Slovenské Vinice – značka kvality

Slovensku sa už dlhšiu dobu darí zapisovať na svetovú mapu kvalitných vinárov. Môže za to najmä obroda vinárstva, ktorá sa tu rozbehla po roku 1999. Vychýrená malokarpatská oblasť okolia Svätého Juru, Modry, Pezinka, juhoslovenské vinice okolo Strekova či stredoslovenského Veľkého Krtíša a ďalšie produkujú chutné vína, ktoré získavajú opakovane medzinárodné ocenenia.

Ako sa dostať k vínam znamenitej chuti a vysokej kvality, pokiaľ nechcete obiehať a ochutávať osobne vzorky u vinárov? Jednoducho – stavte na Slovenské Vinice.

Značka Slovenské Vinice sa rozhodla združiť pod jedno meno vína od menších vinárov a pestovateľov, ktorí nemajú možnosť masovo distribuovať svoje produkty do predajní. K spotrebiteľovi tak prináša nezávislou degustačnou komisiou starostlivo vyberané limitované edície vín, ku ktorým by sa bez značky Slovenské Vinice bolo ozaj zložité dostať.

Aké vína teda môžete nájsť v tejto špeciálnej kolekcii? Degustačná komisia na čele s Jeanom Danielom Angibaudom vybrala 6 odrôd, na ktoré sa môžete tešiť. Poďme si ich pekne predstaviť:

Devín – výber z hrozna, Strekovský rajón

Farba vína je žltozelenkavá. V intenzívnej aróme môžeme spozorovať žlté nazreté ovocie, trávu, korenitosť, jemný náznak muškátového kvetu. Chuť vína kopíruje aromatické vnemy, pričom je harmonická, šťavnatá, plná, s jemnou nasladlosťou v závere vína.

Chardonnay – výber z hrozna, Strekovský rajón

Víno má žltozelenú farbu s jasnou a hlbokou iskrivosťou. Intenzívna aróma vína nesie črty medových plástov, lieskových orieškov a jadrového ovocia. Chuť vína kopírujú aromatické vnemy, pričom je doplnená o žlté ovocie a maslové sušienky. Víno je ideálne štrukturované, harmonické a ľúbivé.

Sauvignon Blanc – výber z hrozna, Modrokamenský rajón

Víno je čisté a harmonické vo vôni aj na jazyku. Bohaté nuansy aromatického profilu tejto čarovnej odrody sa prejavujú v tretinovom podiele žihľavového buketu a v prevahe žltého ovocia s kvapkou medu v závere dlhej dochuti.

Cabernet Sauvignon – výber z hrozna, barrique, Strekovský rajón

Víno rubínovo-granátovej farby jemného odtieňa. Aróma vína je intenzívna, príťažlivo ovocná, nájdeme v nej stopy čierneho bobuľového ovocia, korenia, vanilky a praženej kávy.

Pinot Noir – Rulandské modré, výber z hrozna, Strekovský rajón

Víno má elegantnú odrodovú farbu, ktorá má čerešňový odtieň s tehlovým odleskom. Aróma a chuť vína je elegantná, priestranná a harmonická. Nájdeme v nej tóny kôstkového ovocia, vanilku a jemné tóny praženej kávy.

Cabernet Sauvignon Rosé – neskorý zber, Strekovský rajón

Farba vína nesie tóny májových čerešní. V aróme vína môžeme spozorovať ovocno-jogurtové tóny. Dominanciou sú čerstvé maliny, červené a biele ríbezle obohatené o čerstvé záhradné jahody. Chuť vína je bohatá, šťavnatá a svieža, kopírujúca aromatické vnemy, pričom je obohatená o šťavu z hruškového kompótu.

Na Slovensku sa rodia úžasné vína. Máme byť právom na čo hrdí. Mnohé rodinné vinárstva svojou poctivou a tvrdou prácou dávajú svojim vínam dušu a neopakovateľný charakter. Práve vďaka unikátnemu projektu Slovenské Vinice, ktorý pod jednou značkou združuje skvelé vína zo slovenských rodinných vinárstiev, môžete spoznávať svet neopakovateľných chutí a vôňu našich viníc z rôznych regiónov Slovenska.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *