Sprievodca svetom whisky

Sprievodca svetom whisky

Ohnivá voda, pitie na výnimočné príležitosti, či povinná výbava každej írskej alebo škótskej domácnosti. Whisky. Či vám chutí alebo nie, faktom ostáva, že je najobľúbenejším tmavým alkoholom na svete.

Vyrába sa hlavne v Škótku, Írsku a USA, ale aj ďalšie krajiny sa postupne dostávajú na mapu whisky. Zavrite oči a nechajte sa previesť svetom faktov o tomto ospevovanom nápoji.

Whisky či whiskey?

V USA a Kanadeoba názvy správne. V Írsku píšu whiskey. Všade inde sa používa kratšie whisky.

Tri ingrediencie k dokonalosti

Whisky je alkoholický nápoj destilovaný z obilia, ktorý musí zrieť minimálne 3 roky v drevených sudoch. Na výrobu whisky potrebujete len tri veci: vodu, obilie a kvasnice.

Single malt alebo blended

Sú to asi 2 najpoužívanejšie výrazy vo svete whisky. Single malt whisky sa vyrába výhradne z jačmenného sladu kotlíkovou destiláciou a pochádza iba z jednej pálenice. Blended whisky je zmiešaná whisky z viacerých druhov whisky väčšinou z rôznych páleníc.

Ako sa vyrába whisky

Nie je to také jednoduché, ako sa môže zdať. Spôsob výroby a druh použitého obilia ovplyvňujú výslednú chuť whisky, preto je svet whisky taký rozmanitý. Okrem jačmeňa sa na výrobu obilnej whisky používajú aj kukurica, pšenica či raž.

  • PRÍPRAVA a SUŠENIE SLADU

Jačmeň sa najprv namočí vo vode. Zrná jačmeňa majú vysoký obsah škrobu, ktorý sa klíčením premení na jednoduché cukry. Keď obsah cukru v klíčkoch dosiahne optimálne množstvo je potrebné klíčenie zastaviť. Sušenie prebieha v budove s pagodovitou strechou, ktorá je charakteristickým znakom každej pálenice. Výsledný́ dojem z whisky veľmi ovplyvní, či bola pri sušení sladu použitá rašelina, alebo nie.

  • KVASENIE

Aby sa sladové i nesladové obilie dalo čo najlepšie využiť na výrobu alkoholu je potrebné ho rozomlieť. Rozdrvené zrno sa zaleje horúcou vodou a pripraví  sa tzv. zápara. Pridaním kvasiniek niekoľko dní prebieha fermentácia (kvasenie),  počas ktorého sa z cukru vytvorí alkohol.

  • DESTILÁCIA

Spôsob destilácie sladovej a obilnej whisky sa značne líši. Sladová whisky sa destiluje výlučne na kotlíkovom destilačnom prístroji v medených kotloch, kým obilná whisky sa destiluje na kolónových destilačných prístrojoch. Škótska whisky sa destiluje minimálne dvakrát, írska whiskey zvyčajne až trikrát.

  • ZRENIE

Najväčšia premena whisky sa odohráva v sudoch. Na výslednú chuť whisky má vplyv veľa faktorov: typ a konštrukcia sudov, teplota a vlhkosť prostredia, dĺžka zrenia, aký́ alkohol bol v sudoch predtým a ako dlho. Minimálna doba zrenia v Európe sú 3 roky, ale na trhu nájdeme produkty, ktoré v sudoch odpočívali aj 25 rokov. Najčastejšie sa používajú dubové sudy po bourbone alebo sherry.

Iný kraj, iná whisky

  • ÍRSKA WHISKEY

Podľa legendy sv. Patrik v 12. storočí vyhnal z krajiny diabla a naučil ľudí vyrobiť životodarný́ nápoj z jačmeňa. Írska whisky sa od škótskej odlišuje hlavne chuťou, ktorá je zapríčinená odlišnou výrobou. V Írsku sa v sladovniach nepoužíva rašelina, to znamená, že whiskey chýba dymový́ tón. Býva väčšinou trikrát destilovaná, kým škótska len dvakrát.

  • ŠKÓTSKA WHISKY

Škóti si radi uťahujú z Írov, že oni dokážu pripraviť rovnako dobrú whisky – ale len dvoma destiláciami. Škótska whisky je známa svojou jedinečnosťou,  ktorá je daná aj zemepisnou polohou. Rozlišuje sa 5 oblastí – Highlands, Speyside, Lowlands, Islay či Campbeltown. Názor Škótov na pôvod whisky je:

„Íri možno whisky vynašli, ale my sme ju priviedli k dokonalosti.“

  • AMERICKÁ WHISK(E)Y

Amerika za svoju whisky vďačí hlavne prisťahovalcom z Írska a Škótska. Naučili sa využívať miestne prírodné zdroje – žito z Pennsylvánie a kukuricu z Tennessee či Kentucky. Základnou surovinou najznámejšej americkej Bourbon whisky je kukurica, ktorej obsah musí byť min. 51%. Whisky zreje  v nových vypálených sudoch z amerického dubu min. 2 roky. Z nich pochádza ich temná farba a typicky karamelová a vanilková aróma. Sudy sa môžu použiť na výrobu whisky len raz, následne sa predávajú a používajú na zrenie napr. škótskej whisky alebo rumu.

  • JAPONSKÁ WHISKY

Výroba whisky v Japonsku sa začala len niekedy okolo roku 1870 a až do konca druhého tisícročia bola len domácou záležitosťou. Zmenilo sa to až v roku 2001, kedy pálenica Nikka a jej 10 ročná whisky Yoichi Single Malt vyhrala titul „Best of the Best“ podľa populárneho magazínu Whisky.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *