Tajomstvo ovocných destilátov

Tajomstvo ovocných destilátov

Čo by povedal sused Feri na váš vychýrený domáci slivkový koláč? Toľká škoda ovocia… Veru, v našich podmienkach dozrieva ovocie tak plnej chuti, že je ho znalcovi dobrých páleniek takmer ľúto využiť na čokoľvek iné. Základom kvalitného destilátu je totiž vždy prvotriedne, zdravé a optimálne dozreté ovocie.

Najviac ovocného destilátu sa vyrobí zo sliviek, hrušiek a marhúľ – destiláty z týchto troch ovocí tvoria približne 90% predajov na Slovensku. Ďalej sú to jablká, višne, čerešne, dula alebo bobuľové ovocie, napr. maliny, ríbezle či trnky.

Dôležitý́ je aj výber druhu ovocia, nie všetky druhy sú vhodné na pálenie. Ich vhodnosť sa odvíja od obsahu cukru v plodoch ako aj chuťového profilu. Napríklad na výrobu hruškovice sa používajú najmä odrody Williams, Conference alebo Bosc Kobak.

Chcete vedieť, ako sa z ovocia stane chutný destilát?

Pred spracovaním sa ovocie dôkladne umyje a ručne vytriedi, aby sa do kvasu nedostali nečistoty. Kôstkoviny sa starostlivo odkôstkujú a strapce hrozna či bazy sa odstopkujú. Podľa typu destilátu sa časť vysušených kôstok môže pred destiláciou vrátiť do kvasu. Riadené kvasenie prebieha pri kontrolovanej teplote 15 – 20 °C. Počas kvasenia sa cukor mení na alkohol. Celý proces prebieha pod odborným dohľadom majstra páleničiara. Dĺžka kvasenia vždy závisí od druhu ovocia.

No a potom sa začne už destilovať! Počas destilácie vznikajú 3 podfázy – úkvap, jadro a dokvap. Destiláciou je potrebné detailne oddeliť tieto hlavné frakcie, aby sa do výsledného destilátu dostalo len to najlepšie. Je to naozaj skutočné umenie!

Surový́ destilát má 78 – 85 % alkoholu. Pred plnením do fliaš sa destilát riedi na požadované % alkoholu demineralizovanou vodou. Podľa slovenských tradícií sa slivovica riedi väčšinou na viac ako 50 % alkoholu, ostatné ovocné destiláty majú zvyčajne 40-45 % objemu alkoholu.

Poznáte rozdiel medzi ovocným destilátom a liehovinou?

Pravý ovocný destilát sa vyrába výlučne z čerstvého ovocia alkoholovou fermentáciou a následnou destiláciou. Riedi sa vodou na požadované % alkoholu a ničím sa nedochucuje. Minimálny obsah alkoholu je 37,5 % objemu.

Ovocné liehoviny vznikajú zmiešaním liehu s ovocnou arómou a niekedy aj s malým množstvom destilátu. Ovocná liehovina zanecháva na jazyku jasnú chuť liehu a vďaka pridaným arómam a esenciám má výraznejšiu chuť a vôňu.

Vyskúšajte náš tajný tip, suchú skúšku: Po vypití skúste privoňať k prázdnemu poháru, ktorý́ môžete zohriať v dlani. Ovocné arómy by sa mali uvoľniť z prázdneho pohára. Avšak len v prípade, že ste pili pravý destilát.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *