Top 10 pozitívnych účinkov alkoholu

Top 10 pozitívnych účinkov alkoholu

Vedeli ste, že alkohol je aj zdraviu prospešný? Čítajte ďalej a doprajte si rovno jeden pohár “na zdravie”. Samozrejme ale ako so všetkým platí – hlavne s mierou.

S alkoholom sa okrem zábavy a príjemných chvíľ s priateľmi častokrát spája aj veľa negatívnych účinkov. Od opice, cez poškodzovanie pečene až po závislosť. Nasledujúcich 10 faktov vám ukáže ako môžete byť zdravší vďaka alkoholu.

 1. Vyhnite sa chrípke
  Štúdie vedcov dokázali, že alkohol v malom množstve slúži ako prevencia pred chrípkou. Štatisticky znižujete šancu prechladnutia až o 60% pokiaľ vypijete okolo 10 pohárov vína za týždeň. Nanešťastie, v prípade, že už ste chorý vám alkohol skôr uškodí ako pomôže.
 2. Majte zdravší mozog
  Vedecký časopis The Neuropsychiatric Disease and Treatment Journal objavil vďaka štúdii z roku 1977, že pitie vína súvisí so zdravším mozgom. Výsledok sa odzrkadľuje v schopnosti aktivovať bunky v mozgu a zníženom riziku Alzheimera.
 3. Znížte šancu, že budete diabetik
  Cukrovka sa stáva v čím ďalej tým viac rozšíreným zdravotným problémom v mnohých krajinách. Podľa skupiny holandských vedcov môže byť alkohol (nielen problémom, ale aj) riešením. V rozumnom množstve totiž znižuje riziko ochorenia cukrovky typu 2.
 4. Dajte stop zlému cholesterolu
  Červené víno znižuje hladinu zlého cholesterolu (LDL) ľudskom tele paradoxne vďaka prirodzenému obsahu HDL cholesterolu. Nie nadarmo si Francúzi doprajú každý deň pohár tejto medicíny.
 5. Cestujte bez malárie
  Príbeh hovorí, že britským kolonizátorom bol v Indii naordinovaný tonik, ktorý prirodzeným obsahom chinínu odpudzoval komáre. Originálny tonik bol v tých časoch chuťovo odpudivý a tak si kreatívni Briti spríjemnili tento “prírodný repelent” ginom.
 6. Osviežte váš dych
  Ak trpíte zapáchajúcim dychom alebo ak ste si zabudli pribaliť na výlet zubnú pastu, tak vodka je riešenie. Stačí jedno poldeci a zabijete baktérie spôsobujúce zápach.
 7. Žlčové kamene sú minulosť
  Častokrát o nich ani neviete kým nie je neskoro a nečaká na vás preukrutná bolesť. Jednou z metód ako predísť žlčovým kameňom až o 30% je pravidelné pitie alkoholu v primeranom množstve. Na zdravie.
 8. Okamžitá úľava od bolesti hrdla
  Prečo si barový speváci tak často pre spievaním doprajú pohár whisky? Tekutá guráž? To síce nevylučujeme, ale v prípade spevu je odpoveď ľahšia – alkohol zmiešaný s teplou vodou poskytne okamžitú úľavu boľavému hrdlu.
 9. Prekonajte ostych
  Vďaka správnemu množstvu alkoholu ľahko prekonáte nervozitu a ostych v spoločnosti a ľahšie nadviažete kontakt. Ale pozor, táto výhoda sa častokrát mení na katastrofu, keď po prvom poháriku prekonáte nielen ostych, ale aj zábrany piť ďalej.
 10. Afrodiziakum vo fľaši
  Hoci sa opitosť spája skôr s “poklesom” výkonnosti, správne množstvo naštartuje libido u žien a mužov. Dokonca u mužov znižuje riziko dysfunkcie erekcie až o 30%.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *